10 факта за полския език
1. Той е най-разпространеният западнославянски език. Използва се от около 38,5 млн. души в Полша и поляците, които живеят в чужбина, особено в Австралия, Канада, Великобритания и САЩ. Поради това се счита, че общият брой на говорещите полски достига до 50 млн. души.
2. Най-древните записи на полски текстове са от XII в., но най-старинният запазен превод на по-обемен текст от латински на полски език е един псалтир от около 1380 г. Съвременният полски литературен език се формира в средата на XVI в.
3. Полската азбука се основава на латиницата. Състои се от 32 самостоятелни букви. Освен това съществуват и буквосъчетания, които не притежават статут на самостоятелни знаци, напр. cz (ч), sz (ш).
4. Полският е единствен славянски език, в който са запазени носови гласни ą и ę, които са съществували в старобългарския език.
5. В полския език съществуват девет букви, които притежават диакритически знаци добавени към стандартните латински букви: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż.
6. Една от особеностите на полския език е доста сложен правопис. Три звука: х, у, ж, могат да бъдат записани по два начина: х –> ch, h; у –> ó, u; ж –> rz, ż.
7. Полският език има седем падежа и две числа, по които се скланят съществителните, числителните и прилагателните имена. Езикът притежава също пет рода в единственото число и два рода в множественото число. Заради особената граматика полският език се счита за един от най-трудните езици.
8. Но има и лесни елементи на полската граматика – съществуват само три времена, а ударението е постоянно на предпоследната сричка с няколко изключения.
9. Особеността на полския език е използването на формите Pan, Pani и Państwo, които буквално означават господин, госпожа и господа. Това са учтивите форми, които са еквиваленти на българската форма Вие.
10. Поради особената фонетика полският език звучи много интересно. Съществуват много скоропоговорки, които затрудняват чужденците. Една от най-прочутите е: W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie. :)
Коментари
Публикуване на коментар